Festivalul „Iubiţi Muzica Românească!”, la Arad. PROGRAM

5Oct - by omgnews - 0 - In Stiri

Festivalul „Iubiţi Muzica Românească!” proiect co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național, va avea loc în perioada 12 – 19 octombrie 2017, marcând unul dintre vârfurile anului muzical arădean.

Organizat în săli emblematice precum Cercul Militar, Colegiul de arte „Sabin Drăgoi“ și Sala Ferdinand a Primăriei Arad, festivalul propune o panoramare a creaţiei culte româneşti, în special a celei aparţinând generaţiilor postenesciene („generaţia de aur a muzicii româneşti”) şi contemporane, cu dublul scop al promovării sale în rândul unui public cât mai larg şi al familiarizării interpreţilor români şi străini cu ópusuri de referinţă, rar sau deloc întâlnite altfel pe afişul stagiunilor de concerte.

Structura acestui festival-pilot include un colocviu de muzicologie şi opt manifestări muzicale concepute ca evenimente culturale în genuri distincte: simfonic, vocal-simfonic, cameral, operă, spectacol multimedia.

Momente în care muzica se aliaza cu poezia, cu teatrul, cu filmul, întâlniri fascinante ale sonorităților instrumentale cu cele electronice, piese în primă audiție mondială, oferă auditorilor posibilitatea de a se familiariza cu diversitatea de soluţii propuse de arta sunetelor în derularea contemporană.

„Banatul multicultural”, „Viața în doi”, „Muzica românească în mâinile tinerilor interpreţi”, fascinația  unui spectacol de operă contemporană (Orestia III de Aurel Stroe) sau aceea a unui spectacol multimedia   – film mut și muzică – și reîntâlnirea cu  senzaționala capodoperă cinematografică TABU (1931)  de Friedrich Wilhelm Murnau, cu muzica compusă special pentru această peliculă de Violeta Dinescu, sunt câteva dintre  tematicile și provocările lansate de  această primă ediție a evenimentului.

Invitaţi sunt muzicieni consacraţi din Bucureşti (Diana Moş, Ion Bogdan Ştefănescu, Bianca Manoleanu, Remus Manoleanu, Cezar Verlan), Bacău (Trio Syrinx), Craiova (Mihai Ungureanu), Braşov (Cvartetul Academic), Timişoara (Sorin Petrescu, Doru Roman, Dorin Cuibariu, Sergiu Cârstea, Adriana Dogariu, Sorin Dogariu, Cosmina Ivan, Cristian Ardelean, Nicolae Hațegan ș.a.), Arad (Dorin Frandeş, Mario Florescu, Lucia Florescu, orchestra şi corul Filarmonicii), dar și oaspeți de peste hotare, cu o preocupare constantă pentru cunoaşterea şi promovarea muzicii româneşti: saxofonistul Daniel Kientzy (Franţa), dirijorul Huba Holloköi (Ungaria-Finlanda), acordeonistul Marko Ristic (Serbia), muzicologul  Heidemarie T. Ambros.

În conţinutul serilor de festival sunt cuprinse creaţii de Ioan Căianu, George Enescu, Ciprian Porumbescu, Mihail Jora, Sabin Drăgoi, Emil Monţia, Mihai Brediceanu, Ion Scărlătescu, Paul Jelescu, Philipp Herschkowitsch, Anatol Vieru, Tiberiu Olah, Aurel Stroe, Pascal Bentoiu, Corneliu Cezar, Teodor Grigoriu, Walter Michael Klepper, Remus Georgescu, Adrian Iorgulescu, Ulpiu Vlad, Adrian Pop, Dan Dediu, George Balint, Petru Stoianov, Dan Voiculescu, Sabin Păutza, Dan Buciu, Cornelia Tăutu, Violeta Dinescu, Corneliu Dan Georgescu, Richard Oschanitzky, Viorel Munteanu, Doina Rotaru, Mihai Măniceanu, Laura Mânzat, Andrei Tănăsescu, Laura Manolache, Lucian Beschiu, Roman U. Vlad, Ana Szilagyi, Romeo Cozma, Gabriel Almasi, Gabriel Mălăncioiu, Ionică Pop, Darie Nemeș Bota, Ioan Dobrinescu.

Relevantă pentru amploarea și ineditul evenimentul este parcurgerea punctuală a agendei de festival, precum și informația legată de accesul gratuit al publicului, în limita locurilor existente în sălile de concert.

PROGRAM:

Joi, 12 octombrie, ora 16.00

Colocviu de muzicologie: Evoluția muzicii contemporane românești în context mondial

Joi, 12 octombrie, ora 19. 00, Sala Cercului Militar

Compozitori bănăţeni – Concert simfonic inaugural

Dirijor Huba Holloköi – Ungaria/Finlanda

Solişti Andreea Dumitrescu – pian, Sergiu Cârstea – trompetă

Invitat actorul Adrian Korek (Facultatea de Muzică și Teatru a U.V.T.)

Sabin Drăgoi: Divertisment rustic

Gabriel Almasi: The Mysterious Journey Of Life (p.a.a.)

Remus Georgescu: Toccata pentru pian și orchestră

Walter Michael Klepper: Divertisment pentru orchestră de coarde și timpani

Petru Stoianov: Hiperboreeana

Gabriel Mălăncioiu: Zamolxis pentru trompetă și orchestră

 Vineri, 13 octombrie, ora 19.00 Sala Cercului Militar

Ansamblul de percuţie “Percutissimo” al Facultăţii de Muzică din Timişoara

Coordonator: Doru Roman

Membri: Patricia Popescu, Amelia Trifu, Tiberiu Szalma, Daniel Cuibariu-Jumuga, Patrick Cojerean

Invitaţi: Lucia şi Mario Florescu

Laura Manolache: Himera apelor

Aurel Stroe: Il giardino delle strutture

Doina Rotaru: Noesis

Darie Nemeș Bota: Fight And Light

Adrian Iorgulescu: Ipostaze IV

Cvartetul de clarinet „Academic“al Filarmonicii “Gheorghe Dima” Braşov
Iulian Rusu – clarinet I, Izsak Jenö – clarinet II, Ionel Pârlea – clarinet III,  Ilie Carp – clarinet bas.

Béla Bartók ar. Ioan Dobrinescu: Sonatina

Sabin Păutza: Suita

Ioan Dobrinescu: De treci codrii de abanos

Ciprian Porumbescu ar. Ioan Dobrinescu: Hora Braşovului

Ion Scărlătescu ar. Ioan Dobrinescu: Bagatella

Richard Oschanitsky: Cearta

Ioan Dobrinescu: Ciocârlia

Romeo Cozma: Fantezie pentru cvartet de clarinete

Sâmbătă, 14 octombrie, ora 19.00, Sala Cercului Militar

Eumenidele (Orestia III) de Aurel Stroe

Spectacol de operă realizat în colaborare cu Centrul Cultural “Aurel Stroe” Buşteni

Cu participarea extraordinară a saxofonistului Daniel Kientzy (Franţa)

Dirijor: Cezar Verlan

Duminică, 15 octombrie, ora 19.00, Sala Regele Ferdinand

Spectacol de film mut şi muzică TABU (1931)

regia Friedrich Wilhelm Murnau, muzica Violeta Dinescu

„Trio Contraste“ – Ion Bogdan Ştefănescu – flaut, Sorin Petrescu – pian, Doru Roman – percuţie în colaborare cu Dorin Cuibariu- clarinet, saxofon

Luni, 16 octombrie, ora 19.00, Colegiul de arte „Sabin Drăgoi“

„Viaţa în doi“ – Recital de familii

Bianca Luigia Manoleanu (soprana) – Remus Manoleanu (pian)

Adriana Dogariu (pian) – Sorin Dogariu (pian)

Mihaela Faur (harpă) -Vlad Faur (trombon)

Carmen Iuga (vioară) – Dorel Iuga (flaut)

Bianca Luigia Manoleanu/Remus Manoleanu

Mihai Brediceanu: Trei cântece pe versuri de Lucian Blaga

Theodor Grigoriu: La Steaua (Eminescu), Numai Poetul … (Eminescu)

Dan Voiculescu: Laudă omului (Nichita Stănescu), Muzica (Nichita Stănescu)

Adrian Iorgulescu Cântecele stihuitorului (Lucian Blaga)

George Balint: Un nod, un semn și un mic poem (Nichita Stănescu)

Ulpiu Vlad: Lumină (din ciclul Mozaic)

Darie Nemeș Bota: lieduri pe versuri de Răzvan Popotan

Philipp Herschkowitsch: Margini de seară (Ion Barbu)

Ana Szilagyi: Patru lieduri pe versuri de Antonio Mazzo

Mihai Măniceanu: Două lieduri pe versuri de Ilie Comăniță

Dan Buciu: Înțeleptul și poezia (Omar Khayyam)

Adriana Dogariu/Sorin Dogariu

Anatol Vieru: Nașterea unui limbaj

Mihaela Faur/Vlad Faur

Cornelia Tăutu: Ad astra

Carmen Iuga/Dorel Iuga

Ioan Căianu: Suită de dansuri româneşti

Doina Rotaru: Mesto pentru flaut alto şi vioară

Marţi, 17 octombrie, ora 19.00, Colegiul de arte „Sabin Drăgoi“

„Muzica românească în mâinile tinerilor interpreţi”

„Duo Vivo” – Radu Ţaga/fagot, Marko Ristic (Serbia)/acordeon

Ansamblul „Volte” – Ramona Morăriţa (soprană), Laura Roman (vioară), Iuliana Ambăruş (violă), Andreea Olariu (pian)

Duo Vivo

Corneliu Dan Georgescu: Transsilvanische Motive

Laura Mânzat: Arbor – Cavatina pentru fagot și acordeon

Paul Jelescu: Rapsodia dobrogeană

Ansamblul Volte

Lucian Beschiu:  Văz duhul (p. a. a.) pe versuri de Nicolae Coman

George Balint: Zî (p. a. a.)

Roman U. Vlad: Domnișoara Pogany

Ionică Pop: Zbor prin rostul clipei (pe versuri de Grigore Golubeanu)

Andrei Tănăsescu: La vie en dose

Miercuri, 18 octombrie, ora 19.00, Colegiul de arte „Sabin Drăgoi“

Recital

Diana Moş – vioară  Mihai Ungureanu – pian

Trio Syrinx Dorel Baicu/flaut, Dorin Gliga/oboi, Pavel Ionescu/fagot

Trio Syrinx

Corneliu Cezar: Ziua fără sfârșit

Duo Diana Moș (vioară) – Mihai Ungureanu (pian)

Tiberiu Olah: Sonatina pentru vioară și pian

Pascal Bentoiu: Sonata pentru vioară și pian

George Enescu: Sonata a III-a pentru vioară și pian în caracter popular românesc

Joi, 19 octombrie, ora 19.00, Sala Cercului Militar

Concert vocal simfonic

Corul şi orchestra Filarmonicii de Stat Arad

Dirijor Dorin Frandeş

Dirijorul corului Robert Daniel Rădoiaş

Solişti Dorel Baicu/flaut, Dorin Gliga/oboi, Pavel Ionescu/fagot

Program:

Adrian Pop: Triptic

Ulpiu Vlad: Sonorități și Anemone IV

Concert pentru flaut, oboi, fagot și orchestră (p. a. a.)

Adrian Iorgulescu: Divertisment pentru orchestră de coarde

Dan Dediu: Unda lucis – cantata pentru mezzosoprană, cor și orchestră (p. a. a.)

(actualitati-arad.ro vă oferă integral comunicatul transmis de Filarmonica de Stat Arad. actualitati-arad.ro nu îşi asumă în niciun fel răspunderea pentru conţinutul comunicatelor, oferind numai suportul tehnic pentru publicarea acestora.)

The post Festivalul „Iubiţi Muzica Românească!”, la Arad. PROGRAM appeared first on Actualitati-Arad.

Actualitati-Arad