Rugby: C.S.A. Steaua Bucuresti – C.S.M. Stiinta Baia Mare 39-37

24Sep - by omgnews - 0 - In Stiri

Startul de partida apartine formatiei militare, liderul la zi intrand mai motivat in joc. In minutul 6 uvertura fijiana Taniela Maravunawasawasa reduce din handicap (7-3). Pe fondul unui joc mult mai echilibrat, gazdele maresc diferenta la 14-3 minutul 10, pentru ca la jumatatea reprizei, centrul tongan de 30 de ani Sione Fakaosilea sa o readuca pe Baia Mare in joc (14-8). Taniela transforma primul eseu al zimbrilor si scorul devine 14-10.

Pana la finalul primei reprize cu exceptia unei lovituri de penalitate semnata de internationalul Florin Vlaicu min 24, (17-10), initiativa apartine baietilor nostri care ma intai reduc din handicap si egaleaza prin; Sikuea Taliauli eseu minutul 26, (17-15), transformare Taniela (17-17), pentru ca mai apoi aceiasi uvertura de origine fijiana sa isi aduca coechipierii in avantaj (17-20) minutul 36. In minutul 3 de prelungire, talonerul zimbrilor Iuri Natriashvili vede cartonasul galben pentru un antijoc la Andrei Florescu, iar centralul partidei da posibilitatea stelistilor de a trimite la buturi, Florin Vlaicu finalizeaza iar ambele echipe pleaca nedecis la cabine, scor (20-20).

Contrar teoriilor din rugby, in inferioritate numerica, zimbri reusesc inca din startul reprizei secunde sa preia pentru a doua oara conducerea gratie eseului semnatde puternicul flanker fijian Sean Morrell (20-25) minutul 41. Acelasi Taniela transforma si zimbri se desprind la sapte puncte. In minutul 48 miltarii revin pe tabela egaland la 27 prin Ionut Stratila respectiv Florin Vlaicu.

Gazdele revin in avantaj in mod paradoxal in minutul 50. Zimbri gafeaza in lant, pierd balonul, aripa Ionut Dumitru reuseste o incursiune pe flancul stang si scorul devine in minutul 50, (32-27). Ultimul mohican venit in tabara zimbrilor, fijianul de 28 de ani Jone Nasalo reuseste la jumatatea reprizei secunde al patrulea eseu al oaspetilor, scorul devenind (34-32).

Taniela transforma si din nou asistam la un rezultat de egalitate 34-34. Sperantele noastre cresc odata cu reusita lui Taniela din minutul 77, insa la ultima faza de joc, aripa Robert Neagu ridiculizeaza defensiva baimareana, initiaza o incursiune din propriul 22, incheiata cu un eseu semnat de Claudiu Ionita. Florin Vlaicu rateaza transformarea insa bucurestenii se impun la limita cu scorul de 39-37. Daca in etapa precedenta stelistii au reusit pe terenul campioanei Timisoara Saracens un egal la 15 obtinut la ultima faza a jocului, si de aceasta data doar norocul a fost cel care a facut diferenta pe tabela de marcaj.

C.S.A.Steaua Bucuresti – C.S.M.Stiinta Baia Mare 39-37 (20-20)

SuperLiga de rugby Etapa 5

Sambata 23 septembrie 2017 ora 15.00

Televizat Dolce Sport

Stadionul Ghencea Bucuresti

Arbitrii: Robert Andrei Diaconescu (Constanta), Razvan Vasiliu (Bucuresti), Alexandru Nitulescu (Bucuresti)

Observator: George Paul Bargaunas (Bucuresti)

Arbitrul nr 4: Mihai Badarau (Bucuresti)

Arbitru video: Cristian Raduta (Brasov)

Comisar citare: Mihai Irimia (Bucuresti)

Omul meciului: Robert Neagu (C.S.A.Steaua Bucuresti)

C.S.A.Steaua Bucuresti: 15.Sabin Stratila, 14.Robert Neagu, 13.Robert Dascalu, 12.Claudiu Ionita, 11.Ionut Dumitru, 10.Florin Vlaicu, 9.Florin Surugiu, 1.Andrei Florescu, 2.Cristian Pana, 3.Alexandru Gordas, 4.Mikheil Archuashvili, 5.Bogdan Doroftei, 6.Kuselo Moyake, 7.Viorel Lucaci-cpt, 8.Eseria Vueti

Rezerve: 16.Ionut Melecciu, 17.Nicolae Nere, 18.Grigore Alexandru, 19.Damian Stratila, 20.Grigoras Diaconescu, 21.Oneone Patelesio, 22.Ika Tuihakavalu, 23.Vlad Badalicescu

Antrenori: Danut Dumbrava, Marcel Mihalache

C.S.M.Stiinta Baia Mare: 15.Ionut Botezatu, 14.Adrian Apostol, 13.Jone Nasalo, 12.Sione Fakaosilea, 11.Sikuea Taliauli, 10.Taniela Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristavita, 2.Iuri Natriashvili, 3.Paul Rusu, 4.Marius Danila, 5.Dumani Mtya, 6.Cristian Chirica, 7.Sean Morrell, 8.Razvan Ailenei

Rezerve: 16.Florin Bardasu, 17.Silviu Suciu, 18.Waisea Nailago, 19.Florian Rosu, 20.Alexandru Tigla, 21.George Oprea, 22.Alexandru Bucur, 23.Mihai Dico

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci

Alin Botioc, rugbybaiamare.ro

The post Rugby: C.S.A. Steaua Bucuresti – C.S.M. Stiinta Baia Mare 39-37  appeared first on ZiarMM.